Jdi na obsah Jdi na menu
 


Léčba endometriozy je individualizována dle potíží pacientky. Závisí na míře potíží, bolestivosti, na věku pacientky, na tom, zda již rodila a neplánuje další dítě, či naopak se o graviditu neúspěšně snaží. Dále závisí  na stupni postižení pobřišnice, či gynekologických popř. dalších orgánů v pánvi, které vidíme při laparoskopii.


Chirurgická léčba – laparoskopie je dnes považována za „zlatý standard“  jak v diagnostice , tak v léčbě endometriozy.


Laparoskopie je minimálně invazivní chirurgickou  metodou, která umožňuje přímé vizuální zhodnocení nálezu v pánvi s posouzením, které orgány a do jaké míry jsou endometriozou zasaženy . Lze při ní odebrat vzorek postižené tkáně .Při současné léčbě neplodnosti dává možnost zjistit v jakém stavu se nachází vejcovody, jsou-li průchodné. Získané informace jsou nezbytné pro  stanovení odpovídající léčby.


Léčebná laparoskopie - její náročnost a radikalita závisí na stupni postižení a  na orgánu , který je postižen.


Pánevní endometrioza – lehká neinfiltrativní forma

Základem léčby je tepelná destrukce resp. CO2 laserové odstranění viditelných povrchových ložisek, ta bývají většinou difuzní, mnohočetná a poměrně dobře reagují  na následnou doplňkovou hormonální léčbu.

 

Pánevní endometrioza – těžká infiltrativní forma

(ložiska endometriozy  infiltrují  postiženou pobřišnici do hloubky). Zde prostá tepelná destrukce již není efektivní a navíc je riziková pro možnost poranění okolních struktur v pánvi – močovodů, velkých cév, stěny močového měchýře,… V těchto případech je nutný již radikální chirurgický přístup, tj vytětí resp. odstranění celého ložiska endometriozy. V případě , že toto se nachází v blízkosti močovodů, je nutné je dočasně zacévkovat.


Ovariální endometrioza – endometriom

při velikosti do cca 4 cm je možné pouze cystu při laparoskopickém výkonu otevřít, vyprázdnit obsah a výstelku cysty tepelně destruovat. Při velikosti cysty nad 4 cm je nezbytné provést tzv. enukleaci cysty, tzn. kompletně  odstranit stěnu cysty se snahou o zachování zbylé funkční tkáně vaječníku. Tento postup platí především pro ty pacientky, kde je žádoucí zachování vaječníku s ohledem na věk a na přání gravidity. V opačném případě můžeme zvážit po předoperační dohodě     s pacientkou i odstranění postiženého vaječníku. Nález většinou není izolovaný pouze na vaječník a mnohdy je současně postižena i pobřišnice, proto obvykle připojujeme doplňkovou hormonální léčbu.


Rektovaginální endometrioza

Postižení rektovaginální přepážky je  považováno za jednu z nejtěžších forem endometriozy. Jedinou dnes uznávanou metodou léčby je radikální chirurgické odstranění postižené tkáně. Operační léčba je složitá i proto, že endometrioza mnohdy vrůstá do zadní stěny pochvy (je nutné vytětí části stěny pochvy) , či postihuje přední stěnu rekta (a v tomto případě je nutné provést vytětí části postiženého tlustého střeva v již velmi těsné blízkosti řitního svěrače a jeho opětovné spojení). Takto náročná léčba je s výhodou  prováděna laparoskopicky.


Vzhledem k náročnosti operační léčby infiltrativní pánevní endometriozy pobřišnice  endometriomů ovaria a endometriozy rektovaginálního septa, na které se mnohdy podílí tým specialistů nejen gynokologů , ale i kolorektálních chirurgů, či urologů,  je nutné zdůraznit, že tato léčba má být prováděna ve specializovaných centrech


V případě pooperační doplňkové hormonální léčby – GnRH analogy – trvající 3-6 měsíců, je většinou indikována následná  tzv. second look laparoskopie, která hodnotí efekt léčby, event. dokončuje při první operaci nedokončitelný výkon

 

Hormonální léčba

Vzhledem k tomu , že endometrioza je nemoc vázána na hormonální cyklus ženy a je závislá na vysokých hladinách estrogenů, je smyslem hormonální léčby dočasné zamezení tvorby pohlavních hormonů (dosažení stavu blízkému postmenopauze) , či alespoň zamezení opakování menstruací (tam, kde bolest je vázána především na menstruační cyklus). Hormonální léčba jako hlavní  metoda léčby je použitelná u pacientek s laparoskopickým nálezem lehké difuzní formy neinfiltrativní endometriozy pánevní pobřišnice.

V léčbě jsou využívána:
-GnRH analoga (např. Diphereline) léky , která zablokují produkci hormonů na úrovni hypotalamu a pac. se tak  uměle ocitá ve stavu po přechodu. V případě vysazení léčby se hormonální aktivita okamžitě obnovuje. Léčba trvá většinou 3-6 měsíců.

Hormonální léčba v době aplikace je úspěšná podle typu postižení u 50-90% pacientek, po vysazení se ale ve velké míře do 1 roku potíže vrací. Doplňková léčba dále využívá antidepresiva a běžná analgetika.