Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bolest

Jako základní příznak se vyskytuje u 50-90% pacientek s endometriozou. Nejčastěji se bolest vyskytuje při  menstruaci, v 30-50% , bolest při pohlavním styku a  trvalou pánevní bolest udává cca 30% pacientek. Výskyt bolestivých příznaků je vázán především na výskyt tzv hlubokých (infiltrativních) forem endometriozy, kdy hloubka průniku pod povrch přesahuje 5 mm.

Bolest je způsobena místní zánětlivou reakcí, jako obrannou odpovědí organismu na výskyt endometriozy. Látky podílející se na zánětlivém procesu dráždí okolní nervová zakončení a vyvolávají  bolest

Neplodnost

Je způsobena několika faktory: jizevnaté procesy v okolí vejcovodu  mohou tento natolik znehybnit, resp. uzavřít, že již není schopen transportovat vajíčko, rozsáhlé srůsty v okolí vejcovodu mohou bránit v uvolnění vajíčka, působky zánětlivé reakce organismu při vyskytu endometriozy  negativně ovlivňují pohyblivost vejcovodu a spermií a snižují schopnost děložní sliznice přijmout oplozené vajíčko.  Vztah  mezi neplodností a endometriozou je nepopiratelný: cca 50% neplodných žen trpí endometriozou a cca 50% žen s endometriozou je neplodných.

Krvácení

U pokročilých hluboce infiltrativních forem endometriozy, které postihují stěnu močového měchýře nebo tlustého střeva je možné zjistit krev v moči, resp. ve stolici.